• Skip to main content

Oslos største makerspace

Menu
  • Utstyr & aktiviteter
    • Utstyr
    • Aktiviteter
  • Medlem
    • Bli medlem
    • Medlemslogin / p2k16
    • Utleggsskjemaer
  • Om oss
    • Hva er Bitraf?
    • Hvor er Bitraf?
    • Kontakt Bitraf
    • Sponsorer & bidrag
    • Støttespillere
    • Foreningen
    • Kunst & kultur
  • Butikk/Bitmart
  • Bilder
    • Skrytegalleri
    • Flyttegalleri
    • Historisk galleri
  • Nyheter
  • Wiki

Årsberetning 2025

18/05/2026 av jensa

I 2025 har Bitraf sakte og sikkert vokst, men det har ikke vært altfor mye nytt i løpet av selve året. Unntaket er selvsagt det nye kursrommet, men det skjedde jo strengt tatt i starten av 2026. Det er masse annet som har skjedd i 2025, men som først har gitt resultater i 2026. Driftsstøtte fra Oslo kommune er en av disse tingene – den kommer vi tilbake til senere.

Vi har stort sett fokusert på å komme i mål med eksisterende prosjekter som varmerommet og tradisjonsløftet gjennom Sparebankstiftelsen. Vi har fått produsert en rekke videoer om bruk av utstyr og Bitraf generelt som ligger på Youtube-kanalen vår.

Grasrotandelen var på 30 559 kroner i 2025. Dette er faktisk litt mindre enn tidligere år, på tross av at antallet givere har økt med 10% til 110 stk. Det betyr vel bare at folk generelt sett har brukt mindre på pengespill i 2025 enn de gjorde i 2024.

Konflikt

Mye av grunnen til at det ikke har skjedd så mye i 2025 er at en del av året ble preget av en konflikt som kulminerte i april 2025. At vi har eksistert i 13 år før noe slikt oppsto er jo bra, men dette var opprivende for alle involverte. Denne konflikten tappet hele organisasjonen for energi og vi mistet også noen medlemmer som følge av det. Det er mye vi ikke kan fortelle om konflikten (av personvernhensyn), men vi kan slå fast at organisasjonen ikke håndterte den optimalt.

En ting vi har lært, er at vår ekstremt flate struktur og mangel på ansatte ikke er en fordel når konflikter oppstår. I en vanlig bedrift med tydelige “kommandolinjer” og formelle relasjoner, er det kanskje lettere å ta ansvar for hverandre når noen sliter. Miljøet på Bitraf hjelper jo folk daglig, men i dette tilfellet var problemet vesentlig større enn man kunne løse med frivillighet og ad-hoc småprat.

En annen ting vi har lært av konflikten, er at selve frivilligheten i organisasjonen blir truet når en vanskelig konflikt oppstår. I en slik konflikt vil det oppstå parter og noen medlemmer vil ta side med den ene eller den andre parten. I konflikter blir det fort slik at en av partene opplever at den taper og da vil man kunne miste de frivillige som støtter denne personen.

Vi håper inderlig at vi aldri opplever en lignende konflikt igjen. Men hvis noe slikt skulle skje, så er styret instansen man skal henvende seg til. Styret vil behandle saken konfidensielt. I etterkant av konflikten har det også vært diskusjon om hva man kan gjøre hvis noen i styret er involvert i konflikten, eller man av andre grunner er ukomfortabel med å ta den opp med hele styret. Styret kom frem til at en tillitsvalgt kan være en løsning som også fungerer i slike tilfeller. Vi har prøvd å finne en eller flere slike personer, men dessverre har ingen meldt seg ennå. Mer om tankene bak ordningen kan leses på https://wiki.bitraf.no/wiki/Tillitsvalgt. Ta kontakt med styret hvis du kan vurdere å ta på deg en slik rolle!

Sponsorer

Også i 2025 har vi hatt flere sponsorer: Sparebank1 Utvikling, Bouvet Norge, Festo, Sero, Expert Analytics, Odd Thorsen og foreningen Restarters. Akkurat denne siste er spesielt spennende, fordi Restarters fungerer godt i samarbeid med Bitraf. Restarters er en gjeng med fiksere som reparerer ødelagt elektronikk og annet. I 2025 var de bronsesponsor, men i 2026 har de gått opp til å være sølvsponsor. Medlemskapet brukes som en fordel for “fikserne” og mange av de interne arrangementene til Restarters passer godt inn på Bitraf. Mange Bitrafere liker også å fikse ting, så dette er en skikkelig vinn-vinn situasjon.

Sponsorpengene er penger som vi ikke regner med i det vanlige driftsbudsjettet, så de brukes vanligvis til oppgraderinger av utstyr. I 2025 måtte vi derimot bruke pengene på litt mer driftsrelaterte ting. I 2025 fikk Bitraf inn 140.000 i sponsorinntekter.

Medlemsutvikling i 2025

I 2025 har vi i gjennomsnitt hatt ca 420 medlemmer (54 kontorbrukere, 25 sponsorbrukere og 341 vanlige medlemmer). Legg også merke til hvordan antallet medlemmer har holdt seg, men at stadig flere hopper over på støttemedlemskap.

Dette kan tyde på at folk generelt sett har fått dårligere råd, men det kan også være en reaksjon på økningen vi gjorde av medlemsavgiften i fjor. Uten å plage medlemmene med spørsmål, vet vi egentlig ikke dette. Totalt sett har inntekten økt, og det er viktig. Vi økte jo medlemsavgiften for å kompensere for at husleien indeksjusteres hvert år. De siste årene har denne justeringen vært ca 5%

Nytt i 2025

Spesialverktøy for tradisjonelle trearbeider har nå fått et flott skap med et nydelig skilt (som ironisk nok er laget med CNC). Nøkkelen er på plass i Tools og det samme gjelder Tormek’en. Apropos Tormek’en – nå har Konrad fått i gang kurs på den og Øystein skal visstnok også holde noen? Vi tenker at de som har hatt kurs på Tormek’en kan få tilgang til alle verktøy som krever at man holder verktøyene skarpe. Instruksjonsvideo for Tormek og tredreiebenk er allerede spilt inn og kommer på Youtube-kanalen vår så snart de er klare. Shopbot-videoer, laser-video og video for manuellfresen ligger allerede ute, så om du ikke har brukt disse på en stund er dette en flott måte å friske opp!

Siste nytt fra Varmerommet er at det nå brukes nesten daglig. Det lages kniver, sveises og slipes. Punktsveis og utstyr for pulverlakkering er blant nyhetene. Rutinene for rommet fungerer foreløpig ganske bra, men vi har forbedringspotensiale. Rutinen fungerer for oss som er mye på huset, men nybegynnere forstår ikke alltid hvordan arbeidsflyten, ventilasjonen og brannalarmen virker. Mattias laget den første arbeidsbenken og Nikolai ordnet på nyåret rundt 300 kilo med tvinger, tenger, ambolter og annet utstyr for smiing og annet metallarbeid. Innkjøp av smi-esse gjenstår. Om noen har meninger og innspill rundt dette innkjøpet, så er de veldig velkomne.

Tools 2.0 er på plass! Basert på en nydelig, oransje valkromatplate vi fikk donert og skap fra IKEA, har Ghait laget et flott Tools-skap. Jensa flyttet over den gamle elektronikken til nøkkelskapet, som nå har plass til 15 nøkler. Han har også designet ny elektronikk som er egnet for enkeltskap. Denne brukes for alle verktøyene våre og det vil etter hvert komme flere verktøyskap basert på denne.

Kursrommet og finanskomiteen

Eget kursrom har vi ønsket oss helt siden vi flyttet inn i Brenneriveien! Da Plaato flyttet opp på Grünerløkka i desember hadde vi planene klare! Thomas og Jensa fulgte med på Finn.no for å finne gratis kursmøbler. En privatskole i Sandvika hadde både stoler og sammenleggbare bord til oss. Vi holdt en dugnad for å få vasket ut selve rommet fra gulv til tak, satt inn kursmøbler og fikk ellers klargjort rommet for bruk. Oppmøtet og innsatsen på denne dugnaden var veldig, veldig bra! Vi fikk også montert en diger 85-tommers TV som vi fant på salg. Det er mye lettere å se det som vises på den enn det var med den svake prosjektoren vi har hatt i labben.

For å få åpnet døren til kursrommet ble Smutcave bygget om. Vi hentet et nytt og smalere Treston ESD-bord i Horten, slik at det nå står to bord langs hver sin langvegg, og man sitter og jobber rygg mot rygg. Det nye bordet kommer til å få en etasje til med hyller til utstyr. Det gamle bordet er flyttet ut i labben, slik at vi nå har tre store og fine elektronikkbord der også. Bokhyllen som stod i labben, står nå i sofa-området ved inngangen og gir litt biblioteksstemning der. Så kursrommet har gitt en liten oppgradering flere steder.

Kursrommet har fint plass til 18 kursdeltakere med bord. Om man dropper bordene, blir det plass til enda flere. En annen bieffekt er at kursrommet også fungerer som et møterom. Dette gjør at folk har sluttet å bruke labben og tekstilrommet til møter og at disse alltid er tilgjengelige. Det er veldig gøy når noe man har planlagt lenge ender opp med å bli så bra! Mye av grunnen til at vi turte å gjøre denne utvidelsen var at vi fikk tildelt driftsstøtte av Oslo kommune, så vi setter stor pris på det! Om vi er heldige, fortsetter støtten i 2027. Er vi enda heldigere så blir den økt.

Det har vist seg relativt enkelt å få støtte til utstyr, mye fordi Sparebankstiftelsen har forstått hvordan Bitraf fungerer. Utstyr hos oss blir tilgjengelig for mange, så det er veldig effektiv støtte. Å få penger til drift og renter har derimot vist seg vanskelig. Driftsstøtte til kultursektoren fra Oslo kommune har eksistert i mange år, men i 2025 satte vi oss ned over flere dager og utformet en søknad. Det er mulig at noen i kommunen kjenner til oss, siden det visstnok er vanlig at man må søke mange år før man får støtte – men vi fikk på første forsøk.

For 2026 fikk Bitraf tildelt 300.000 kroner i driftsstøtte. Pengene skal fordeles mellom bedre tilgjengelighet av daglig leder, bedre renhold og mer kurs og aktiviteter. Med pengene følger det et revisjonskrav, så noe av pengene kommer til å forsvinne til dette. Vi har engasjert Revisjon Sør til denne jobben.

I oktober tok Heikki initiativ til å starte en egen finanskomité for Bitraf. Han fikk med seg Fatima, Nikolai, Thomas og Jensa. Målet er å jobbe for å bedre Bitrafs økonomi og dermed også sikre videre eksistens langt frem i tid. Nedbetalingen av lån fra medlemmer til depositum har gått saktere enn ønskelig. Den har tatt seg opp de siste årene, men denne gjelden er likevel det som hemmer videre utvikling aller mest.

Komitéen har nå også jobbet frem søknaden om driftsstøtte for 2027, men også startet på arbeidet med en mye mer langsiktig plan, som forhåpentligvis resulterer i at Bitraf eier egne lokaler en gang i fremtiden. Et ambisiøst mål, men våre venner i Fellesverkstedet har klart akkurat dette. De har forøvrig også bidratt til komitéens arbeid med erfaringer, tall og forslag. Nå har vi eksistert i 14 år. Målet for komitéen er å sikre at det blir mye lengre.

Aktiviteter i 2025

Om vi ser bort fra korona-årene 2020 og 2021, så har aktivitetsnivået stort sett økt år for år. På grunn av den tidligere nevnte konflikten flatet det litt ut i sommerhalvåret 2025, men mot slutten av året – og videre inn i 2026 – tok det seg godt opp igjen.

På sikkerhetskursene har vi holdt et godt tempo hele året. Det var 5 færre kurs på laser enn året før. Det samme gjelder broderimaskinen, resinprinteren og vinylkutteren. Til gjengjeld har det vært mange flere kurs på bordsagen, elektronikk, flere dugnader og sosiale sammenkomster. Restarters har også bidratt med 3 egne arrangementer der Bitrafere har vært velkomne. Sky har kjørt et par egne dager for frøbytting, i tillegg til omvisninger og andre sosiale arrangementer. Heikki fikk arrangert 4 godt besøkte arrangementer for gründere. Alexander har satt ny rekord i antall 3D-printerkurs gjennom året!

Når det gjelder programmering, har Jon dratt i gang regelmessige Python-treff og Dag fikk kjørt et Rust-kurs. Vi trenger mer av dette! På varmerommet har Mattias arrangert sveisekurs. Han fikk også tak i en solid punktsveis som er enkel å komme i gang med. Også viktig for aktiviteten på varmerommet, er at Konrad har fått i gang kurs på Tormek’en i 2026.

En annen morsom ting er at det endelig er aktivitet i Biolabben! Per jobber med et prosjekt for identifisering av pollen med mikroskopi, Line har et prosjekt for å finne ut hvordan kjemikalier i plast påvirker mikrobiomet i jord, Arne har laget filtreringssystemet vårt for vann og jobber med prosjekter for analyse av vannkvalitet.

Vi må også ta med det kanskje mest besøkte arrangementet, som var et foredrag med Mike Senna – mannen bak mange av robotene i Star Wars-universet. Bra jobba, Geir (Geir inviterte Mike og organiserte)! Og når vi nevner Geir – han har jobbet jevnt og trutt med å bytte ut belysningen vår til LED-plater, som han har skaffet fra blant annet Phillips.

Det er jo masse aktiviteter som bare skjer på Bitraf uten at de er knyttet til et vanlig arrangement. I løpet av 2024 og 2025 har det bygget seg opp et uformelt miljø for spillutvikling. Denne gjengen møtes ganske regelmessig, og det er flere grupper av denne typen som også øker aktiviteten.

En annen ting er at i 2025 var det flere dager med flere jenter enn gutter i lokalene. Vi ønsker gjerne at flere av jentene i miljøet arrangerer ting, for det har litt å si for rekrutteringen. Vi har ikke konkrete tall, siden vi hittil ikke har ført statistikk over medlemmene, men vi tror at jenteandelen nå ligger mellom 20 og 30%. Flere arrangementer for jenter/av jenter kan rette opp balansen enda mer.

Ting som kommer i 2026

Det viktigste målet for 2026 er å øke kursaktiviteten, ved hjelp av driftsstøtten fra kommunen. Har du lyst til å holde sikkerhetskurs, gi beskjed til Thomas eller Jensa! I varmerommet skal ovner og esse på plass, slik at vi igjen kan støpe og smi i metall. Vi ønsker også å få på plass et lite smykkeverksted, der kunstnere kan jobbe og vi kan reparere ting som har gått i stykker.

Vi trenger også å jobbe med å få oppdatert en del utstyr som begynner å bli slitt, så det skal jobbes med en søknad rundt dette. 3D-printerne og laserne er aktuelle kandidater. Geir har startet på å bytte ut og automatisere en del av lyskildene våre som sårt trenger utskifting til LED.

Filed Under: Nyheter

  • Adresse
  • Slack
  • Meetup
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Kontaktskjema
Ansvarlig redaktør: Thomas Winther